OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
“Jak měli Ocean Machine blízko k Vodě, tak bude mít Terria blízko k Zemi...” Tak pravil nikoli Zarathustra, nýbrž Devin Townsend - visionář, experimentátor, multitalent, multimagor, jedna z nejuznávanějších osobností nejen na metalové scéně... a tak bych mohl s těmi přídomky pokračovat, až bych se vůbec nedořezal do pudlího jádra této recenze. Pokud jsem na prohlášení páně Townsenda valil bulvy v dobách, kdy nebylo po Terrii ani slechu, pak mi zase rychle zalezly zpátky, jakmile jsem tento majstrštyk prošmejdil. Baže, byla - li Ocean Machine záležitostí průzračnosti a elegance, je Terria doménou zemitosti a předstírané těžkopádnosti. Poměrnou čitelnost a hmatatelnost kompozic oceánostroje vystřídala bouřlivá a přetěžká dunivost, jež nese jméno Terria.
Začátek této “platně” byl pro mě šokující - a to prosím znám veškerá díla šíleného hudebního profesora (včetně jeho SYLáckých kousků). Jenže úchylnosti ráže úvodního kousku Olives jsem opravdu neočekával. Tedy, Olives je zřejmě o olivách, či spíše o jedné olivě, či spíše o pekelné obsesi vším, co se oliv týká a sestává se z brutálně zprzněného přednesu, bublavé basy a několika kytarových třesků. A tečka. Pominu - li tento břed coby intro, následuje sice o něco pochopitelnější, o to však více traumatizující zážitek ze skladeb Mountain a Earth Day. Townsend je kazisvět, slon v porcelánu, kříží kočku s prasetem, spanilou Helenu se Zvoníkem od Matky Boží. Pečlivě, s téměř pedantskou důsledností tvaruje krásné sborové harmonie, aby je vzápětí jako rozvzteklený fakan rozkopal divokýi a zemětřasnými nástupy kytarových disruptorů a kypící basy. Hotová hudební Apokalypsa. Když již již třímete otěže refrénu, prskne na Vás monstrózní sonický patvar svůj jed, či HevyDevy se promění z trylkujícího slavíka na ryčícího démona a Vy zase plavete ztraceni v moři zvuků. A to se pak má ovládat takový neposeda, jako Gene Hogland! Jeho zdánlivě poklidná hra vypukne v Earth Day co chvíli do neurotického prohrábnutí střívek bicího aparátu nějakým tím prasopalem. Asi Gena málo krmíte, pane kapelník!
Devastující zážitek z úvodních minut se však urovnává a urovnává, jakoby si i Devin uvědomoval, že mozek dnešního posluchače se nemůže udržet ďábelského úprku zítřka. A tak se čím dál tím častěji harmonie neohroženě vlévají jedna v druhou, překrásné a libozvučné motivy nikým neohrožovány plynou Vaším uchem a klid usazuje se na Terrii. Ten vjem uklidněných vášní graduje v závěrečném bloku skladeb. Nobody´s Here již vypadá jako z tohoto světa, což je jev vskutku nebývalý. Přesto, ani vržen do vod relativního normálu, nenechá si Devin upřít nic ze své geniality. V jeho rozpustilé hře se zvukem je kus art rocku, kus popu, kus metalu a vůbec největší flákota Devina Townsenda - nezaměnitelného a nekopírovatelného zpěváka, kytaristy a v neposlední řadě skladatele...
Veškerenstvo slov, ať už jakkoli velkohubých, padá při kontaktu s Terií a jejím tvůrcem na hubu. Jděte, poslechněte a pak se pěkně pohrabte v tom citovém guláši. A buďte šťastni, že ho nemusíte popisovat. Tak pravil Marigold...
Další ze seriálu Devinových hudebních vizí... popisovat je opět velmi těžké... Oproti Ocean Machine je Terria zemitější, nepřístupnější, ale neméně kvalitní. Nádhrené album pro otevřené mysli, které rádi dekódují složitější poselství.
9 / 10
Devin Townsend
- mozek, hlas, (+/-) 6 strun
Gene Hogland
- bicí
Jamie Meyer
- klávesy
John Morgan
- klávesy
1. Olives
2. Mountain
3. Earth Day
4. Deep Peace
5. Canada
6. Down And Under
7. The Fluke
8. Nobody´s Here
9. Tiny Tears
10. Stagnant
Epicloud (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2012)
Ghost 2 (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2011)
Ghost (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2011)
Deconstruction (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2011)
Addicted (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2009)
Ki (aka THE DEVIN TOWNSEND PROJECT) (2009)
Ziltoid The Omniscient (2007)
Synchestra (2006)
Accelerated Evolution (2003)
Terria (2001)
Physicist (2000)
Infinity (1999)
Ocean Machine: Biomech (1997)
Vydáno: 2001
Vydavatel: InsideOut
Stopáž: 72:04
Produkce: Devin Townsend
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.